Hełmy ochronne - przydatne informacje

 

 

Żywotność hełmu

Trwałość hełmu jest uzależniona od licznych czynników takich jak zimno, gorąco, produkty chemiczne, promieniowanie słoneczne i niewłaściwe użytkowanie.

Kontrola wszelkich widocznych śladów pęknięć, osłabienia lub zniszczenia hełmu, bądź pasków powinna stanowić przedmiot codziennych czynności.

Data umieszczona na hełmach nie jest w żadnym przypadku terminem przydatności do użycia, lecz jest to data produkcji. W normalnych warunkach użytkowania, hełm powinien zapewniać właściwą ochronę w okresie 2 do 3 lat od rozpoczęcia użytkowania.

W jaki sposób należy nosić hełm ochronny?

Hełm jest wykonany w taki sposób, aby energia wytworzona w trakcie uderzenia została zaabsorbowana poprzez częściowe zniszczenie czaszy i zespołu pasków. Zwraca się uwagę użytkowników na niebezpieczeństwa wynikające z faktu zmiany lub usunięcia jednego z oryginalnych elementów hełmu, na inne niż te, które są zalecane przez producenta. Kask musi być noszony z lekkim nachyleniem do przodu, jak również musi być dopasowany lub wyregulowany do rozmiaru głowy noszącego.

Właściwa konserwacja celem uzyskania zwiększonego bezpieczeństwa.


Hełm musi być konserwowany w sposób niezwykle regularny. Trzeba wiedzieć że hełm, który został uderzony, mający pęknięcia i pozostawiony zbyt długo na tylnym siedzeniu samochodu może utracić znaczny procent swojej skuteczności. Po dużym uderzeniu należy wymienić kask.


Części składowe hełmu ochronnego

Czasza

Stanowi ona widoczną część hełmu, który powinien być gładki, najlepiej w jasnym kolorze, ażeby odbijać promienie słoneczne. Norma, data produkcji i oznakowanie CE, są informacjami, które są obowiązkowo zamieszczane na dolnej stronie daszka hełmu.

Szelki

Zasadniczo odgrywają rolę amortyzatora uderzeń, utrzymują czaszę i pozwalają na jej ułożenie. Jeżeli są dobrej jakości, będą stanowić synonim komfortu, ponieważ spowodują zmniejszenie tarcia pomiędzy czaszą i owłosioną skórą.

Więźba, paski i pasek podbródkowy

Więźba i paski amortyzujące pozwalają unikać tarcia czaszy o głowę. Pasek podbródkowy jest paskiem, który przechodzi pod podbródkiem, ażeby zapewnić lepsze mocowanie kasku na głowie.