Obuwie robocze chroniące przed efektem ESD

 

 

 

ESD oznacza wyładowania elektrostatyczne – wyrównanie potencjałów pomiędzy dwoma obiektami do momentu powstania równowagi elektrycznej. Takie wyładowania następuje często w ułamkach sekundy, najczęściej w formie iskry lub łuku napięcia.

 

Powszechne efekty ESD znane są wszystkim. Są nimi wyładowania na klamkach drzwi, strzelanie lub nawet iskrzenie podczas zdejmowania ubrań wykonanych z włókien syntetycznych. Naładowanie elektrycznością statyczną jest procesem, podczas którego w wyniku kontaktu i późniejszego rozdzielenia dwóch powierzchni generowany jest ładunek, który w efekcie może powodować uszkodzenie czułych elementów (mikroprocesorów, głowic dysków twardych itp.)

 

Wraz ze wzrostem zaawansowania technicznego i technologicznego firm połączonego z dużą precyzją stosowanych urządzeń i wykonywanych czynności konieczna staje się maksymalna ochrona procesów produkcyjnych. Kontrola niepożądanego naładowania elektrostatycznego odgrywa coraz bardziej znaczącą rolę. Coraz więcej pracowników jest w kontakcie z elektrostatycznie wrażliwymi procesami produkcji, elektrycznie czułymi materiałami i przedmiotami pracy. Dzięki obuwi ESD zapobiega się elektrycznemu naładowaniu osoby noszącej obuwie np. wskutek tarcia w trakcie chodzenia po niektórych powierzchniach, a tym samym zapobiega się szkodliwym elektrostatycznym wyładowaniom. W wielu przypadkach elektrostatyczne wyładowanie powoduje ukryte wady, które ujawniają się dopiero po pewnym czasie w specyficznych warunkach jako usterka lub zakłócenie.

 

Opór elektryczny obuwia zgodnie z normą EN 61340-5-1 leży w przedziale pomiędzy 7,5x105Ω a 3,5x107Ω (0,75MΩ do 35 MΩ ).

 

Obuwie ESD powinno się stosować, jeżeli zachodzi konieczność zapobiegania naładowaniu elektrostatycznemu pracownika przez odprowadzanie ładunków. Jest ono stosowane m.in. w przemyśle elektronicznym, komputerowym i samochodowym w celu zapobiegania powstawaniu szkód poprzez wyładowania elektrostatyczne przy montażu czułych elementów. Również coraz więcej przedsiębiorstw chemicznych i farmaceutycznych w obszarach zagrożonych wybuchem stawia na większe bezpieczeństwo oferowane przez obuwie ESD.